نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نحوه جایگزینی خازن های بد مانیتورهای LCD

مانیتورهای LCD اجزای پیچیده بسیاری دارند، بنابراین معمولاً برخورد با آنها غیر معمول نیست. بسیاری از مشکلات کمبود آسیب جدی جسمی را می توان در خانه اصلاح کرد. برای ایمنی خود دستورالعمل ها را با دقت بخوانید، زیرا برخی از تعمیرات ممکن است شما را در معرض خطر برق گرفتگی جدی قرار دهد.

جایگزینی خازن های بد

مرحله 1

خطر را درک کنید. خازن ها حتی پس از قطع برق ممکن است شارژ عمده ای داشته باشند. اگر به طور نامناسب از عهده آنها برآیید، می توانید یک شوک الکتریکی خطرناک یا حتی کشنده دریافت کنید. برای محافظت از خود و اجزای مانیتور خود مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مورد توانایی های خود صادق باشید اگر قبلاً هرگز صفحه مدار را تعویض نکرده اید و یا تجهیزات الکترونیکی را اداره نکرده اید، یک متخصص حرفه ای استخدام کنید. این تعمیر خوبی برای مبتدیان نیست.
 • لباس های بدون استاتیک بپوشید و در یک محیط بدون استاتیک کار کنید. محل را از وجود پشم، فلز، کاغذ، پرز، گرد و غبار، کودکان و حیوانات خانگی پاک نگه دارید.
 • از کار در شرایط خشک یا مرطوب خودداری کنید. سطح رطوبت بین 35 تا 50٪ ایده آل است.
 • قبل از شروع، خود را زمین گیر کنید. این کار را می توانید با لمس شاسی فلزی مانیتور انجام دهید، در حالی که مانیتور خاموش است اما به یک خروجی زمینی متصل است.
 • روی سطح اصطکاک کم بایستید. قبل از کار روی فرش، آن را با اسپری ضد استاتیک درمان کنید.
 • اگر هنوز می توانید اجزای موجود را دستکاری کنید از دستکش های لاستیکی محکم استفاده کنید.

مرحله 2 قطع برق

برق را قطع کنید. مانیتور را از برق بکشید. اگر مانیتور به لپ تاپ یا دستگاه باتری دیگری متصل است، باتری را جدا کنید. این مراحل احتمال برق گرفتگی را کاهش می دهد.

 • حتی اگر لپ تاپ شما دارای یک باتری (غیرقابل جابجایی) باشد، معمولاً پس از باز شدن دستگاه می توانید آن را جدا کنید. یک راهنمای آنلاین برای مدل لپ تاپ خود دنبال کنید.
 • برخی از اجزای داخل لپ تاپ همچنان شارژ را حفظ می کنند. احتیاط کنید و هیچ یک از اجزا را لمس نکنید تا زمانی که آن را شناسایی کنید.
این را ببینید  تعویض برد کنترل مانیتور LG 27UK850-W

مرحله 3

مراقب پیشرفت خود باشید. روی یک سطح بزرگ و صاف که از همه اشیا دیگر پاک شده کار کنید. برای نگه داشتن هر پیچ و سایر اجزای قابل جابجایی از ظروف کوچک استفاده کنید. به هر ظرف با نام مولفه ای که پیچ نگه داشته است یا شماره مرحله از این راهنما را برچسب بزنید.

 • قبل از جدا کردن اتصالات، از مانیتور عکس بگیرید. این به شما کمک می کند مانیتور را دوباره در کنار هم قرار دهید.

مرحله 4 برداشتن کیس

کیس را بردارید در هر گوشه یا هرجایی که پیچ هایی را مشاهده می کنید که قاب های عقب و جلو را با هم نگه داشته اند، قاب پلاستیکی را باز کنید. با استفاده از یک ابزار نازک و انعطاف پذیر آن را جدا کنید. چاقوی بتونی پلاستیکی به خوبی کار می کند.

 • جدا کردن اجزا با یک شی object فلزی باعث از بین رفتن آنها با خرد کردن یا اتصال کوتاه می شود. یک شی metal فلزی برای این مرحله اولیه نسبتاً ایمن است، اما برای مراحل دیگر از آن استفاده نکنید.

مرحله 5

صفحه منبع تغذیه را پیدا کنید. این برد مدار معمولاً نزدیک پریز برق قرار می گیرد. برای یافتن آن باید صفحات اضافی را باز کنید. این صفحه مدار با چندین خازن استوانه ای از جمله یک بزرگ است. با این وجود، این خازن ها معمولاً در سمت دیگر قرار دارند و تا پایان قطع اتصال برد قابل مشاهده نیستند.

 • اگر مطمئن نیستید که کدام منبع تغذیه است، تصویری از مدل خاص خود را به صورت آنلاین جستجو کنید.
 • به هیچ یک از پایه های فلزی این صفحه دست نزنید. آنها ممکن است شوک الکتریکی ایجاد کنند.
این را ببینید  عیب یابی IBM ThinkPad

مرحله 6 جدا کردن برد مدار

برد مدار را جدا کنید. تمام پیچ ها و کابل های روبانی را که صفحه مدار را در جای خود قرار داده اند بردارید. همیشه با بیرون کشیدن مستقیم از سوکت کابل را جدا کنید. اگر یک کابل روبان را در یک سوکت افقی قرار دهید، می توانید آن را به راحتی بشکنید.

 • بعضی از کابلهای روبان دارای یک زبانه کوچک هستند که می توانید برای جدا کردن آنها بکشید.

مرحله 7

بزرگترین خازن ها را پیدا و تخلیه کنید. تخته را با دقت از لبه ها بلند کنید، بدون اینکه به پایه های فلزی یا اجزای متصل شده دست بزنید. در سمت دیگر تابلو، خازن های استوانه ای را پیدا کنید. هر کدام با دو پایه به تابلو متصل می شوند. برای کاهش خطر آسیب، برق ذخیره شده را تخلیه کنید، به شرح زیر:

 • مقاومت در محدوده 1.8-2.2kΩ و 5-10 وات خریداری کنید. این بسیار ایمن تر از استفاده از پیچ گوشتی است که ممکن است جرقه ایجاد کند یا تخته را از بین ببرد.
 • دستکش لاستیکی بپوشید.
 • پایه های متصل به بزرگترین خازن را پیدا کنید. دو مقاومت منجر به پین ​​ها را برای چند ثانیه لمس کنید.
 • برای بهترین نتیجه، ولتاژ بین پین ها را با یک مولتی متر آزمایش کنید. در صورت باقی ماندن ولتاژ قابل توجه مجدداً از مقاومت استفاده کنید.
 • این کار را با بزرگترین خازن ها تکرار کنید. سیلندرهای کوچکتر به طور معمول نمی توانند آسیب جدی ببینند.

مرحله 8 شناسایی خازن خراب

خازن های خراب را شناسایی و از آنها عکس بگیرید. به جای خازنی به دنبال خازنی با قسمت بالای گنبدی یا برآمده باشید. هر خازن را از نظر نشت مایعات یا تجمع پوسته ای مایع خشک شده بررسی کنید. قبل از برداشتن، از موقعیت هر خازن و علامت های کناری آن عکس بگیرید یا ثبت کنید. این بسیار مهم است که شما بدانید کدام پایه به سمت منفی خازن متصل می شود و کدام یک به سمت مثبت. اگر بیش از یک نوع خازن را جدا می کنید، مطمئن شوید که هرکدام به کجا می روند.

 • اگر هیچ یک از خازن ها آسیب دیده به نظر نمی رسد، هرکدام را با تنظیم مقاومت در برابر مولتی متر آزمایش کنید.
 • برخی از خازن ها به جای سیلندر مانند دیسک های کوچک هستند. این موارد به ندرت شکسته می شوند، اما بررسی کنید که هیچ کدام از خارج به سمت خارج نیستند.
این را ببینید  اصلاح لرزش صفحه مانیتور

مرحله 9

خازن های خراب Desolder. برای حذف پایه های اتصال خازن های معیوب، از آهن لحیم کاری و پمپ لحیم کاری استفاده کنید. خازن های خراب را کنار بگذارید.

مرحله  10 نصب خازن

جایگزین های خرید. هر فروشگاه لوازم الکترونیکی باید خازن ها را با قیمت بسیار پایین بفروشد. به دنبال یک خازن با ویژگی های زیر باشید:

 • اندازه – یکسان با خازن قدیمی است
 • ولتاژ (V، WV یا WVDC) – برابر با خازن قدیمی یا کمی بیشتر است
 • ظرفیت (F یا μF) – برابر با خازن قدیمی است

مرحله 11

خازن های جدید را لحیم کنید. از آهن لحیم کاری خود برای اتصال خازن های جدید به صفحه مدار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سمت منفی (راه راه) هر خازن را به همان پایه متصل کنید که به سمت منفی خازن قدیمی متصل شده است. بررسی کنید که تمام اتصالات جدید کاملاً متصل شده باشند.

 • از سیم لحیم کاری مناسب برای وسایل الکترونیکی استفاده کنید.
 • اگر ردیابی محل خازن ها را گم کرده اید، به دنبال نمودار تابلوی منبع تغذیه مدل خود بگردید.

مرحله 12

دوباره کنار هم قرار بگیرید و تست کنید. تمام کابل ها، پانل ها و اجزا را دقیقاً مانند گذشته وصل کنید. ممکن است مانیتور را قبل از پیچاندن در صفحه پلاستیکی نهایی، به شرط اتصال تمام قسمتهای دیگر، آزمایش کنید. اگر باز هم جواب نداد، ممکن است لازم باشد یک متخصص حرفه ای استخدام کنید یا یک جایگزین بخرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 15 =